MÖBLER / Bord / Brickbord 16657151

nr 1665 7151

Brickbord

Rokoko, Hårt kompletterat, Furu / björk, Bredd: 79 cm. Djup: 60 cm, höjd: 64 cm

Kondition: slitage, skador

Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.600 kr

måndag 9 december 2024
kl 20:11:12

Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.